• به وبسایت هواپایا تامین خوش آمدید
 • 021-44375714
 • گواهی شده
  ISO 9001: 2009
 • ارائه دهنده پیشرو
  راه حل های صنعتی
 • گواهی شده
  ISO 9001: 2009
 • ارائه دهنده پیشرو
  راه حل های صنعتی

تعمیرات کمپرسور

صفحه اصلی تعمیرات کمپرسور

وقتی مشغول انجام پروژه هستید، خرابی کمپرسور می‎تواند عامل ایجاد وقفه در روند کل پروژه باشد. تعمیرات کمپرسور امر بسیار پر اهمیتی برای گروه تعمیرات و نگهداری است. چرا که این دستگاه از جمله مواردی است که معمولا در طی ساعات فعالیت برای به اتمام رساندن پروژه، همواره فعال و مشغول به کار است. بنابر این در این مقاله قصد داریم مروری کلی بر روند تعمیرات کمپرسور داشته باشیم تا کاربران بتوانند با اطلاعات کامل بر روند انجام سرویس کمپرسور خود نظارت داشته باشند.

تعمیرات کمپرسور

تعمیرات کمپرسور در شرایط بروز ایرادات ساده چگونه است؟
قبل از دست زدن به تعمیرات کمپرسور باید بدانید همه ایراداتی که به وجود می‎‌آید ناشی از مسائل و اتفاقات پیچیده نیستند و گاهی کم اهمیت ترین موارد می‎توانند باعث نیاز به سرویس کمپرسور شود. اولین و شایع ترین ایراد کمپرسور، بروز اشکال در شیر است. وقتی درجه فشار، میزان مناسبی از فشار را نشان می‎دهد ولی باد خارج شده از نازل، فشار کافی ندارد یا با وجود عدم استفاده از کمپرسور، فشار کاهش می‎‌یابد و دستگاه روشن می‎شود، اولین موردی که در حین سرویس کمپرسور بایستی از سلامت آن مطمئن شویم، شیر است. وجود نشتی در شیر ممکن است باعث افت فشار در کمپرسور و همچنین فشار کم باد خروجی از نازل شود. استفاده از کف می‎تواند روش تشخیص وجود نشتی در شیر باشد و همچنین برای آزمایش میزان باد خروجی، می‎توانیم شلنگ را قطع نموده و شیر را باز کنیم. چرا که کم فشار بودن باد خروجی از نازل ممکن است به خاطر وجود نشتی در شلنگ  نیز باشد.

 

چک کردن دریچه آنلودر در هنگام تعمیرات کمپرسور
یکی از اتفاقات شایع در تعمیرات کمپرسور، رفع ایراد به وجود آمده برای دریچه آنلودر است. این دریچه پس از ایجاد خلا توسط پیستون، باز شده و هوا را به داخل هدایت می‎کند. سپس بسته شده تا هوا متراکم و به داخل مخزن هدایت شود. ایجاد اشکال در این بخش باعث می‎شود فشار کمپرسور خیلی دیر افزایش یابد و یا کلا بالا نرود. حتما برای کمپرسوری که خوب کار نمی‎کند، در اولین مرحله کارکرد دریچه آنلودر باید بررسی شود.

 

تخلیه آب مخزن در هنگام تعمیرات کمپرسور به چه شکل است؟
پس از فشرده کردن هوا در سیلندر‎ها توسط کمپرسور، بخار آب داخل آن به شکل مایع در مخزن جمع می‎شود. البته برخی برای جلوگیری از این مشکل، در مسیر ورودی هوا درایر بکار می‎برند. در غیر این صورت در پایین‌ترین نقطه مخزن هوا، دریچه ای برای تخلیه هوا نصب گردیده. در هنگام تعمیرات کمپرسور بایستی حتما ابتدا هوای داخل مخزن کاملا تخلیه شود و سپس اقدام به تخلیه مایع شود. در غیر این صورت خطر آسیب بسیار جدی وجود خواهد داشت. این کار در هنگام سلامت کمپرسور و صرفا برای سرویس و تعمیر و نگهداری کمپرسور هم باید انجام شود.

 

عیب یابی جهت تعمیرات کمپرسور
پس از انجام سرویس‎‌های اولیه ساده، اگر مشکل کمپرسور حل نشد، بایستی عیب یابی دقیق و سپس تعمیرات کمپرسور انجام شود. برای این کار معمولا نیاز به تخصص و تجربه بالا وجود دارد. بنابراین پیشنهاد می‎کنیم از متخصصین این رشته کمک بگیرید. برای تعمیرات کمپرسور در تهران می‎توانید از متخصصین ما کمک بگیرید. اما برای درک بهتر کلی موضوع، برخی ایرادات اصلی و شایع در کمپرسور باد و علل بروز آنها را در ادامه به صورت تیتر وار عنوان خواهیم کرد.

 

روغن کم کردن و وجود روغن بیش از حد در هوای کمپرسور
این رخداد ممکن است به خاطر خرابی یا عدم تنظیم شیر میمیموم پرشر ولو (MPV)، خرابی فیلتر سپراتور، چک ولو یا خرابی Scavenge line ایجاد شود. البته نوع روغن استفاده شده ممکن است مناسب نباشد و در این صورت بایستی کل روغن تخلیه و تعویض گردد. همچنین اگر میزان روغن ریخته شده در کمپرسور زیاد باشد باعث این مشکل خواهد شد.

 

گرم شدن بیش از حد کمپرسور
کمبود روغن، مسدود بودن مسیر روغن، کثیف بودن فیلتر سپراتور، کثیف شدن سطح خارجی مبدل حرارتی و یا عدم رسیدن هوای مناسب جهت خنک شدن یا عیب در سیستم خنک کننده از عوامل این مورد هستند.

 

عدم ایجاد فشار کافی در کمپرسور
خرابی سوییچ فشار، گیرکردن پیستون در آنلودر یا سایر ایرادات آنلودر، نشت شیر کمپرسور، لقی و خوردگی پیستون، کثیف بودن شیر برقی و یا خرابی بوبین می‎تواند باعث ایجاد چنین مشکلی شود.

 

فشار هوای بیش از حد در مخزن
خرابی یا تنظیم نبودن سوییچ فشار، خرابی آنلودر و خرابی PLC از عوامل اصلی دخیل در این مورد هستند. این ایراد بسیار خطرناک است و بایستی حتما و خیلی سریع با متخصص تماس بگیرید.

 

کمبود هوادهی نازل
ایرادات فیلتر هوا، فیلتر سپراتور، نشتی شلنگ و شیر، مسدودی مسیر هوا و عیوب آنلودر باعث این اتفاق می‎شوند.پس از این که اقدامات اولیه (قطع برق، تخلیه هوای مخزن، تخلیه آب مخزن و عیب یابی) به دقت توسط متخصص انجام شد، ایرادات بایستی با دقت و حوصله و با استفاده از قطعات مرغوب برطرف گردند. بهتر است برای تعمیرات کمپرسور از افرادی کمک گرفته شود که تخصص کافی برای عیب یابی و همچنین شناخت بالا روی قطعات مرغوب و فروشندگان آنها را داشته باشند.

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم